Letní slunovrat

Dnešním upršeným dnem a nocí se loučíme s jarem a úderem 23. hodiny a 44. minuty vítáme astronomické léto. V řadě zemí je letní slunovrat dodnes významným svátkem. Oslavuje se vítězství světla nad temnotou, dobra nad zlem. Stavět májku a pálit ohně nemusíme, ale uvít si věneček z lučních květin jako upomínku našeho úzkého spojení s přírodou zvládneme i při procházce na louce.

Stejně jako je noc letního slunovratu magická a opředená tajemstvím, i k noci svatojánské se váže mnoho pověr. Babky kořenářky tuto noc sbíraly byliny, které měly kouzelnou moc. Neprovdané dívky zase trhaly devatero kvítí, aby z něj uvily kytice. Když ji dívka dala pod polštář, v noci se jí ve snu ukázal její budoucí muž. A které z bylin nemohly v kytici chybět?

Bylina svatého Jana - třezalka tečkovaná
  • Třezalka je významnou léčivou rostlinou. Sbírá se nať i květy. Využívá se při léčbě úzkostí a depresí, masti a oleje pomáhají na atopický ekzém.

Svatého Jana černobejl - pelyněk černobýl
  • Kvetoucí nať pelyňku se užívá k léčbě trávících potížích a nemocech dýchacích cest.

Svatého Jana bylina - pelyněk pravý
  • Pelyněk pravý je užíván při zažívacích potížích. Spolu s dalšími rostlinnými oleji a esencemi tvoří základ absintu a přidává se i do vermutového vína.

Kadeř svatojánská - komonice lékařská
  • Masti a obklady z komonice pomáhají při revmatismu, artritidě i bolestem hlavy. Odvarem se vymývají rány.

Svatojánské zelí - rozchodník prudký
  • Nálev z rostliny snižuje krevní tlak a způsobuje prokrvení pokožky. Čerstvá šťáva je užívaná na špatně se hojící rány a plísně.

Svatojánská kytka - kopretina bílá
  • Kopretiny slouží při magických obřadech k věštbám. V léčitelství je užívaná při dávivém kašli a astmatu.

Modrák či modráček - chrpa polní
  • Květy se užívají pro čištění krve, pro zmenšení otoků a při zánětlivých očních chorobách.

Slzičky Panny Marie - hvozdík kartouzek či hvozdík kropenatý
  • Čaj z hvozdíku pomáhá při rýmě.

Verbena - sporýš lékařský
  • Dříve byl sporýš považován za magickou rostlinu s afrodisiakálními účinky. Užívá se při bolesti v krku, nachlazení nebo chronické bronchitidě, urychluje regeneraci organismu a zvyšuje odolnosti proti stresu.
Vlčí ocas - blín
  • Blín byl užíván při léčbě astmatu, kašli, nechutentví či proti hadímu uštknutí. Při magických obřadech sloužil k věštbám, ovlivňování počasí a pro ovlivnění vědomí.

Už jste si zkusili v přírodě nasbírat byliny na čaj? A co pouštění svatojánského věnečku po vodě?

Komentáře