Slavím, slavíš, slavíme

Netradičně začneme otázkou. Jaký americký svátek máte spojený s únorem? Tušíme, že většině čtenářů se na mysl vkrádá Valentýn. Svátek připadající na 14. února, který nás zkrátka nemůže minout. Červené květiny, růžová srdíčka, krabice čokolády a zamilované pohledy na nás tu nápadně, tu nenápadně pomrkávají z výloh, novinových článků i mnoha příspěvků na sociálních sítích. 
Láska je když...
Valentýn je pochopitelně odpověď správná, ale původně jsme měli na mysli Mezinárodní den manželství. Že jste o něm ještě neslyšeli? Není divu. Jde o svátek klouzavý, který připadá na druhou neděli v únoru. Zrovna letos je to ale trošku prekérní. Protože vychází právě na 14., slavil se rovnou o měsíc dřív. 
Tradice Světového dne manželství sahá do Spojených států amerických 80. let. Vznikl za účelem uctění ženy a muže jako hlav rodiny. Pojem manželství má v různých kulturách různý význam, ale vždy platí, že manželství je ekonomicky, sociálně, právně i nábožensky uznáváno jako základní společenská instituce pro výchovu dětí.
Tradice valentýnská oproti tomu sahá stovky let nazpátek. Pohanská tradice v této době popisuje den ptačích svateb, kdy se ptáci párují, aby mohli začít hnízdit. Křesťanská tradice ze III. století vypráví o křesťanském knězi Valentýnovi, který přes zákaz císaře Claudia II. oddával zamilované páry. Vojáci kněze zajali, uvěznili a popravili. Na rozloučenou napsal dívce, do které byl zamilovaný, dopis na rozloučenou, podepsaný Tvůj Valentýn.
Ať už se rozhodnete slavit manželství, Valentýna nebo raději počkáte na 1. máj, přejeme vám hodně lásky, respektu a pochopení. A nezapomeňte - květinou nikdy neurazíte!

Komentáře